Nebezpečný dihydrogen monoxid šíří hrůzu. Studenti jej chtějí zakázat.

Dihydrogen monoxid tvoří hlavní součást kyselých dešťů, způsobuje mnoho vážných silničních nehod, jeho vdechnutí může zabíjet. Přesto vlády celého světa ignorují tato fakta a nepřistoupily k zákazu této chemikálie.

DHMO

Strašák DHMO

Tzv. dihydrogen monoxid je každoročně příčinou úmrtí mnoha lidí. Ve své plynné formě může způsobit popáleniny, ve své kapalné formě zase přispívá k erozi nebo korozi. Možná nejvíce výmluvným je fakt, že dihydrogen monoxid tvoří hlavní součást kyselých dešťů. Po požití může způsobit pocení a pocit vlhkosti. A co je možná nejzáludnější: jde o látku návykovou. Ti, kdo si na ni vypěstují závislost, bez něj nemohou přežít.

Přesto se nemalé množství dihydrogen monoxidu (DHMO) nachází v každé řece, jezeru nebo nádrži pitné vody v České republice, a proudí tak denně vodovodními trubkami do tisíců domácností. Vláda je přesto nečinná, a nechce o krocích proti DHMO ani slyšet.

Toho, jak je dihydrogen monoxid ve výzkumných kruzích opomíjený, si všimli již studenti Eric Lechner, Lars Norpchen, Matthew Kaufman a Craig Jaskson. Posledně jmenovaný sice publikoval své poznatky na internetu, ale trvalo ještě tři roky, než se o této chemikálii dozvěděla veřejnost, a to díky práci čtrnáctiletého studenta Nathana Zohnera. Ten v rámci své práce "How Gullible Are We?" (Jak důvěřiví dokážeme být?) rozeslal padesátce svých spolužáků (zcela pravdivý) email o DHMO a ptal se, jestli by se s tím nemělo něco udělat.

Nathanovi spolužáci z Eagle Rock High School v Idahu za sebou měli již několik let výuky chemie, a rodiče mnohých pracují v nedaleké laboratoři. Možná právě proto se 43 dotázaných vyslovilo pro "zákaz této nebezpečné chemikálie".

Další fakta

Dihydrogen monoxid je

  • hlavní složkou kyselých dešťů,
  • přispívá ke skleníkovému efektu,
  • urychluje korozi mnoha kovů,
  • může způsobit výpadky proudu, zkraty nebo selhání automobilových brzd,
  • byl nalezen v nádorech.
  • Přesto se používá

  • jako průmyslové rozpouštědlo a ochlazovač,
  • v jaderných elektrárnách,
  • při výrobě polystyrenu,
  • při mnoha formách výzkumu na zvířatech,
  • při rozstřikování pesticidů,
  • jako přísada v pokrmech rychlého občerstvení a v dalších jídlech.
  • Armáda a jiné státní organizace navíc používají sofistikované potrubní systémy pro rozvod a hromadění dihydrogen monoxidu, a to i pro použití v případě vojenského ohrožení.

    Petice proti DHMO

    Zprávy a škodlivosti DMO se v různých podobách šíří po internetu dále. A stále si získávají nové příznivce. Donald Simanek například sepsal petici za zákaz DHMO, a dostal celkem zajímavé odpovědi. "Nikdy předtím jsem o této nebezpečné látce neslyšel. Zní to hrozně. (...) Měl bych si o tom něco více zjistit."

    Asi s největším úspěchem se loby pro zákaz DHMO setkala u kalifornských radních, kteří se rozhodli zakázat používání umělohmotných kelímků, protože se dozvěděli, že se při jejich výrobě používá dihydrogen monoxid. Jejich poradce prý narazil na jednu z mnoha internetových stránek, které na vážné nebezpečí DHMO upozorňují. Na jeho popud tak měli radní hlasovat o tom, že by se tyto kelímky přestali používat na městem organizovaných akcích, protože jsou "hrozbou lidskému zdraví a bezpečnosti."

    Hrozbou je však spíše lidská neznalost a důvěřivost. Jak řekl Evan Esar: "Statistika je přesná věda o nepřesných číslech." Nebo, řečeno slovy Aaron Levensteina, "statistiky jsou jako bikiny. Co ukazují, je svůdné, ale rozhodující je to, co skrývají."

    Zákaz DHMO

    Odkazy

    1. DHMO.org - webová iniciativa, snaha o osvětu (anglicky)
    2. Jeden z plakátů varujících před DHMO (anglicky)
    3. Historie všeho kolem DHMO (anglicky)